Endodontija yra odontologijos sritis, dėl kurios neretai gydytoją odontologą aplanko pacientai. Dažniausiai jie turi nusiskundimų dėl bendros burnos sveikatos būklės. Gydytojas atlikęs paciento apžiūrą įvertina pastarojo nusiskundimus, atlieka rentgeno nuotrauką ir nusprendžia, ar pacientui reikia endodontinio gydymo. Kitaip tariant, pastebėjus aiškius simptomus atliekamas danties šaknies kanalo valymas, kurio metu pašalinami įvairūs danties audiniai, pažeisti ėduonies, specialiais instrumentais ertmės ir kanalai yra išvalomi, o infekcija, kilusi dėl įvairių pažeidimų ar bendrųjų burnos higienos nesilaikymo rekomendacijų, yra gydoma, galiausiai, panaikinama.
Kaip tai vyksta?
Endodontija, kaip ir minėjome anksčiau, yra odontologijos mokslo sritis, kuri specializuojasi danties šaknies kanalų gydyme. Šis gydymas leidžia paciento danties seną kanalo užpildą pašalinti ir jį pakeisti nauju. Ardomas kaulas, pažeistas įvairių bakterijų, neretai sukelia skausmą, diskomfortą, o bakterijų patekimas į danties kanalą gali būti priežastis anksčiau atliktų nekokybiškų paslaugų arba netinkamos profilaktinės burnos higienos.
Šiais laikais endodontija yra labai išvystyta sritis, tad dantų kanalų gydymui dažnai yra pasitelkiamas specialus mikroskopas, kuris leidžia kanalų pažeidimus pamatyti dar geriau ir pašalinti juos efektyviau.
Ar tai skausminga?
Endodontinis gydymas dažnais atvejais yra atliekamas naudojant vietinį anestetiką, nors ir jis ne visais atvejais yra būtinas. Tačiau vietinė nejautra sumažina didžiąją dalį diskomforto arba skausmo, todėl procedūrą turintis pacientas nejaučia ryškių nepatogumų.
Kokios yra rekomendacijos po endodontinio gydymo?
Kanalų gydymas (endodontija) yra atliekamas panaikinant senąjį danties užpildą, todėl šis turėtų kuo greičiau būti pakeistas į nuolatinę restauraciją, medžiagą, kuri sutvirtinama stiklo pluošto kaiščiu arba yra padengiama vainikėlių – užklotu. Po procedūros patariama pacientui nevalgyti keletą valandų, taip pat vengti įvairių šaltų ar itin karštų maisto produktų. Skatinama išlaikyti reguliarią tinkamą burnos higieną, o atsiradus šalutiniams požymiams, kaip ūmus dantenų tinimas, arba skausmas, kreiptis į specialistą.
Sveiki dantys – sveikas aš.
Endodontija rūpinasi ne tik žmogaus dantų ir burnos būkle. Sukelta infekcija šaknies kanale gali pakenkti bendrajai žmogaus sveikatos būklei, sukelti ūmią infekciją. Atliktas tyrimas nustatė, jog moterys, turėjusios įvairių burnos patologijų turėjo ir didesnę riziką susirgti krūties vėžiu. Nors ir ligos nėra tiesiogiai susijusios, tačiau viena kitai turi įtakos. Netinkama burnos higiena gali privesti ir prie kitų ligų: cukrinio diabeto, kraujagyslių susirgimų, širdies ligų. Todėl, rūpinantis savo sveikata, endodontija yra svarbus to pagalbininkas.